Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić upozorio je u četvrtak kako je provedba reforma koje bi BiH približile Europskoj uniji preduvjet potpore međunarodne zajednice te stoga nije realno tražiti od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kredit ukoliko on neće biti sastavni dio takvog reformskog “paketa”.

Reagirajući na optužbe koje su tijekom dana na njegov račun uputili predstavnici vlasti Republike Srpske zbog zaustavljanja kreditnog aranžmana s MMF-om vrijednog 550 milijuna eura Zvizdić je u pisanoj izjavi podsjetio kako je upravo zbog stajališta iz RS-a u BiH trenutačno blokirano puno toga a time i zaustavljen europski put zemlje.

“Blokirano je usvajanje brojnih dokumenata, strategija i politika koji predstavljaju ključne uvjete koje BiH treba ispuniti na putu europskih integracija i ekonomskog rasta poput protokola o prilagodbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju(SSP), finalizacije mehanizma koordinacije, strategija i zakona iz oblasti transporta, energetike, okoliša i poljoprivrede, zbog čega BiH na godišnjoj razini gubi više od 100 milijuna eura grant sredstava”, naveo je Zvizdić.

Potvrdio je kako je zbog jasne ocjene da je to prouzročilo “ciljani zastoj u provedbi reforma” odlučio da u ovome trenutku ne potpiše pismo namjere nužno da bi Izvršni odbor MMF-a odobrio isplatu kredita od 550 milijuna eura.

Dobiti na raspolaganje te novce u ovom trenutku, drži Zvizdić, bilo bi protivno programu rada i prioritetima djelovanja Vijeća ministara koji europske integracije i gospodarski razvoj definiraju kao najvažnije ciljeve rada tijela vlasti u BiH.

Vlastima RS uputio je poziv da promijene sadašnji odnos i prestanu blokirati reforme. Podsjetio je kako je za to ostalo malo vremena jer 18. srpnja zasjeda Vijeće za vanjske poslove Europske unije koje bi trebalo razmatrati zahtjev BiH za odobravanje statusa kandidata za članstvo u Uniji, a pozitivnog mišljenja neće biti bez prilagodbe SSP-a odnosno otvaranja tržišta BiH za ograničeni bescarinski uvoz iz Hrvatske.

Related Posts