Home Energetika Beogradu zrakoplovi i nuklearke, a Parizu rijetki metali

Beogradu zrakoplovi i nuklearke, a Parizu rijetki metali

by Energypress.net

Završen posjet Macrona Beogradu

Francuski predsjednik Emmanuel Macron završio je u petak dvodnevni posjet Srbiji koji je obilježio ugovor o kupnji 12 novih borbenih zrakopolova Rafalea i Macronova poruka da podupire Beograd na putu ka Bruxellesu, te naklonost Pariza projektu rudarenja rijetkih sirovina u Srbiji. Iz Pariza s ljubavlju – tako izgleda susret “tradicionalnih prijatelja” iz Francuske s onima u Srbiji. Balansiranje između istoka i zapada Beogradu se višestruko isplatilo.

Macron je, govoreći o dijalogu Srbije i Kosova, ponovio da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine sastavni dio približavanja EU, te da kompromisa ne može biti bez hrabrih odluka obje strane.

Beogradski mediji prenose da je Vučić na prijemu za predsjednika Macrona u vili “Mir” u Beogradu u četvrtak navečer pjevao kosovske pesme.

Ravnatelj ureda za javnu i kulturnu diplomaciju Arno Gujon rekao je da je za njega osobno “bio važan trenutak kada je predsjednik Vučić u prijateljskoj atmosferi uzeo mikrofon i zapjevao kosovske pesme”.

To je bilo veoma emotivno i ostavilo je utisak na sve nas. Ne samo na naše ljude, već i na predsjednika Macrona i francusku delegaciju, naveo je Gujon.Nakon što je kineski predsjednik obećao “čelično prijateljstvo”, njemački kancelar Olaf Scholz dogovorio iskapanje litija, sada je i Emmanuel Macron sklopio unosan posao sa Srbijom.

Za nas je velika vijest kupnja 12 Rafalea. Vidjet ćete, bit ćemo sasvim otvoreni prema vama. Ugovor je potpisan s kompletnim pomoćnim logističkim paketom, od rezervnih motora da svega drugog. Ukupna vrijednost ugovora je 2,7 milijardi i 12 potpuno novih aviona bit će u vlasništvu Republike Srbije, rekao je Vučić.

Na pitanje kada će prva pošiljka Rafala stići u Beograd, Vučić nije odgovorio. Kupnja francuskih lovaca još je jedan signal sigurnosnog i političkog udaljavanja od Rusije.

Možemo zajedno ojačati našu sigurnost. Ona ne pripada ekskluzivno Europskoj uniji, nego europskoj političkoj zajednici i zemljama koje žele ući u nju. Zato odluka Srbije da nabavi borbene zrakoplove Rafale predstavlja dugoročan savez naših dviju zemalja. Ovaj izbor dio je naše strateške autonomije, istaknuo je Macron.

Dvije zemlje potpisale su niz strateških sporazuma o poljoprivredi, obrazovanju i energetici. Srbija je već otprije pokazala interes za razvoj nuklearne energije, što je ideja koju u Europskoj uniji snažno zagovara i Francuska.

O projektu iskapanja litija u Srbiji Macron je rekao da je važan za energetsku tranziciju Europe, ali da će konačna odluka biti na Srbiji kojoj je mjesto u europskoj obitelji.

Europska unija i njezine članice trebaju snažnu i demokratsku Srbiju, a Srbija treba snažnu Europsku uniju koja će braniti njezine interese. Srbiji je mjesto u Europskoj uniji i može imati važnu ulogu kao kotač koji pokreće cijelu regiju Zapadnog Balkana. Nastavit ćemo pružati potporu njezinoj ekonomiji i unaprjeđivanju svakodnevnog života građana, rekao je Macron.

Francuski predsjednik u Beogradu je dočekan kao tradicionalni prijatelj Srbije.

Drugog dana boravka, posjetio je i Novi Sad gdje je obišao izložbu nacionalne umjetnosti i sudjelovao na forumu o umjetnoj inteligenciji.

Interesi Francuske prvenstveno su ekonomski i financijski. Naime, više od 80 posto njezinih investicija na Balkanu u Srbiji je, a preko 100 francuskih kompanija tamo zapošljava oko 12 tisuća radnika. Interes predsjednika Vučića, pak, ponovno je osvajanje pokrića i potpore Zapada za vlastitu politiku.

Kao jedan od ključnih čelnika Europske unije, predsjednik Macron prihvatio je biti zaštitnik Srbije i često je podržavao politiku Aleksandra Vučića, usprkos svim kritikama Bruxelesa zbog njegovog autokratskog stila vladanja. U svibnju je Pariz bio među zemljama koje su blokirale konačno glasanje Parlamentarne skupštine Vijeća Europe o primanju Kosova u Organizaciju za ljudska prava – zbog, kako je rečeno, nedovoljnih napora Prištine kod uspostave Udruge srpskih općina.

Normalizacija odnosa Beograda i Prištine sastavni je dio procesa približavanja Europskoj uniji. To se pitanje neće riješiti bez kompromisa među stranama, bez političke hrabrosti da se on postigne. Pohvaljujem srbijanske vlasti za početak provođenja Ohridskog sporazuma. Izražavamo i našu zabrinutost zbog nedavnih jednostranih akcija Kosova, koje ne šalju pozitivne signale, rekao je Macron.

U svoj drugi posjet Srbiji francuski predsjednik stigao je nedugo nakon velikih prosvjeda protiv projekta izgradnje rudnika litija koji podupire Europska unija. Potpisi na Sporazum reanimirali su masovni pokret protivljenja – jer prosvjednici tvrde kako je to osuda Srbije na ekonomsko iskorištavanje i zagađenje okoliša. Srbijanski predsjednik optužio ih je za kovanje zavjere kako bi ga, uz potporu Zapada, svrgnuli s vlasti.

Related Posts