Home Ekonomija Baselski odbor predlaže manje slobode bankama kod pričuvnog kapitala

Baselski odbor predlaže manje slobode bankama kod pričuvnog kapitala

by Agencije

Globalni regulatori bankarskog sektora predložili su da se velikim bankama buduće ograniči sloboda odlučivanja o visini kapitala koju moraju rezervirati za potencijalno nenaplative zajmove.

Novi bi propisi trebali ograničiti raznolike modele koje velike banke koriste za utvrđivanje kapitalnih zahtjeva i zbrajanje kreditnih rizika a obično rezultiraju nižim razinama potrebnog kapitala. Time si banke osiguravaju veliku prednost, budući da na kreditne rizike otpada 70 posto kapitala kojim se štite od nepovoljnih situacija. Regulatori drže da velike banke koriste takve modele kako bi kapitalne omjere prikazale snažnijima no što jesu.

Prijedlozi Baselskog odbora za nadzor banaka, čija se pravila koriste u svim glavnim svjetskim financijskim centrima, trebali bi dodatno ograničiti primjenu takvih modela. Baselski odbor tako predlaže da se bankama zabrani upotreba takvih modela u slučaju kredita plasiranih drugim bankama i financijskim institucijama, te u slučaju dioničkih udjela i kredita kompanijama čija ukupna imovina premašuje 50 milijardi eura.

Banke ih ne bi smjele koristiti ni za rizike prilagodbe vrijednosti kredita povezane s vanjskim partnerima i njihovom trgovinom izvedenicama. Umjesto toga, banke će morati koristiti konzervativniji standard.

Baselski odbor također predlaže da banke koje koriste vlastite modele pri izračunu kapitalnih zahtjeva ne mogu držati manje od 60 do 90 posto kapitala preporučenog standardnim pristupom kreditnim rizicima. “Danas predložene mjere u velikoj mjeri ograničavaju primjenu internih modela za utvrđivanje imovine opterećene kreditnim rizicima, no uz značajne zaštitne mehanizme koji će promovirati zdrave razine kapitala i omogućivati usporedbe među bankama”, kazao je u četvrtak predsjednik odbora Stefan Ingves. Odbor planira dovršiti rad na prijedlozima do kraja godine a nisu odredili vremenski okvir za početak primjene novih propisa.

Related Posts