U petak
Tri baltičke države – Litva, Latvija i Estonija – donijele su povijesnu odluku o isključenju iz sovjetskog naslijeđa BRELL električnog sustava koji ih povezuje s Rusijom i Bjelorusijom. Proces isključenja započet će 8. veljače, kada će ove zemlje privremeno funkcionirati kao izolirani energetski sustavi, oslanjajući se na vlastitu proizvodnju. Dan kasnije, 9. veljače, započet će njihova sinkronizacija s Kontinentalnom europskom sinkronizacijskom zonom, čime će formalno postati dio šire europske energetske mreže. Ova odluka simbolizira konačni prekid energetske ovisnosti o Moskvi, što je u Litvi obilježeno postavljanjem odbrojavajućeg sata u Vilniusu.
Projekt energetske neovisnosti započeo je nakon ulaska baltičkih država u Europsku uniju i NATO 2004. godine te je uključivao modernizaciju infrastrukture i izgradnju novih energetskih veza. Ključne poveznice uključuju podmorske kabele prema Finskoj i Švedskoj te LitPol Link između Litve i Poljske, koji će postati glavna spona s europskom mrežom. Europska unija snažno podupire ovaj projekt investicijom od 1,23 milijarde eura. Unatoč sumnjama u rusku sabotažu, poput prošlogodišnjeg oštećenja Estlink 2 kabela, Europska komisija potvrdila je da planirani prijelaz na europsku mrežu neće biti ugrožen, a NATO je pokrenuo dodatne mjere zaštite podmorske infrastrukture.
Osim fizičkih prijetnji, baltičke države suočavaju se i s kibernetičkim napadima koji su se intenzivirali od početka ruske invazije na Ukrajinu. Prema sigurnosnim stručnjacima, ruske hakerske skupine poput Sandworma proširuju napade na energetske mreže u istočnoj Europi. Unatoč tim izazovima, Litva, Latvija i Estonija ostaju odlučne u ostvarivanju svoje energetske neovisnosti, što je ključan korak prema ostvarenju cilja EU-a da do 2030. godine sve članice mogu slobodno uvoziti i izvoziti najmanje 15 posto proizvedene električne energije unutar Unije.