Azijske burze opale na valu pada kineskog kospodarstva

Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica oštro pale jer su ulagači zabrinuti zbog najgoreg početka godine na Wall Streetu i daljnjeg pada kineskih tržišta. Na burzi u Šangaju cijene dionica pale su do 7,00 sati više od 2 posto, dok su burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji i Hong Kongu skliznuli između 0,8 i 2,2 posto.

Na Tokijskoj se burzi zbog blagdana danas ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,00 sati bio u minusu 2 posto, nakon što je prošloga tjedna izgubio oko 6 posto.
U fokusu ulagača i danas su kineska tržišta, koja su dodatno oslabila nakon što su prošloga tjedna cijene tamošnjih dionica potonule oko 10 posto zbog usporavanja rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva i deprecijacije juana.

Jutros je kineska središnja banka odredila veći tečaj juana u odnosu na petak, no to nije ohrabrilo ulagače, nego samo dovelo do daljnje konfuzije u vezi planova Pekinga. Prošloga tjedna kineska središnja banka dopustila je pad tečaja juana prema dolaru na najnižu razinu od ožujka 2011. godine, što je izazvalo strahovanja da je situacija u kineskom gospodarstvu lošija nego što se mislilo te da bi taj potez mogao izazvati novi val devalvacije valuta ostalih zemalja u regiji kako bi njihovi proizvodi ostali konkurentni u odnosu na kineske.

Neuspjeh kineskih vlasti u nastojanjima da podrže tržišta dionica i valuta izazvao je bojazan da Pekingu situacija izmiče kontroli. “Čini se da smo u središtu straha, panike i konfuzije na svjetskim tržištima”, kaže Chris Weston, strateg u tvrtki IG. Ulagače zabrinjava i loš početak godine na Wall Streetu. Prošloga su tjedna S&P 500 i Dow Jones indeks potonuli oko 6 posto, pa je to najgori početak godine za te indekse u povijesti. A terminski S&P 500 indeks i jutros je u minusu, oko 0,7 posto, što najavljuje daljnji pad cijena dionica u ponedjeljak na Wall Streetu.

Ulagače ne ohrabruju ni prognoze analitičara, koji u anketi Reutersa očekuju pad zarada američkih kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju za 4,2 posto na godišnjoj razini. Uskoro počinje sezona objava kvartalnih izvješća američkih kompanija, a kako su zarade u trećem lanjskom tromjesečju pale, njihovo daljnje klizanje u posljednjem tromjesečju 2015. predstavljalo bi recesiju zarada, pad dva tromjesečja zaredom. Loše na tržišta utječe i daljnji pad cijena nafte, nakon što su prošloga tjedna potonule 10 posto, skliznuvši na najniže razine u najmanje 11 godina.

Jutros je cijena barela na londonskom tržištu pala za 74 centa, na 32,81 dolar, krenuvši ponovno prema najnižoj razini u 11 godina od 32,16 dolara. Na američkom je tržištu, pak, barel pojeftinio za 71 cent, na 32,45 dolara, nedaleko najniže razine u 12 godina. A zbog nesigurnosti na tržištima dionica ulagači traže sigurnija utočišta za kapital, pa je jutros na valutnim tržištima ojačao japanski jen. Tečaj dolara skliznuo je sa 117,30 jena, koliko je iznosio u petak na zatvaranju tržišta, na 117,10 jena, a u jednom je trenutku zaronio na 116,70 jena, nedaleko najniže razine u pet mjeseci. U odnosu na europsku valutu, dolar je blago ojačao, pa je cijena eura skliznula na 1,0915 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,0925 dolara.

You may also like

0 comments