Home Energetika Američke tvrtke žele opskrbiti Bjelorusiju naftom?

Američke tvrtke žele opskrbiti Bjelorusiju naftom?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Mike Pompeo[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Energetski sektor u Sjedinjenim Američkim Državama spreman je opskrbljivati Bjelorusiju naftom po najboljim cijenama, izjavio je američki državni tajnik Mike Pompeo u Minsku, kamo je doputovao u težnji da normalizira odnose s tom tradicionalnom saveznicom Rusije.[/vc_column][/vc_row]

Bjelorusija pokušava pronaći alternativnog dobavljača za naftne proizvode nakon spora sa svojim tradicionalnom partnerom Rusijom, prenosi Hina agenciju Reuters. Svrha posjeta je “naglasiti naš angažman prema suverenoj, neovisnoj i naprednoj Bjelorusiji” te potvrditi našu želju za “normalizacijom bilateralnih odnosa”, rekao je Pompeo, koji je doputovao u vrijeme narušene suradnje Minska i Moskve.

SAD i Europska unija bili su česti kritičari autoritarne vladavine i nepoštivanja ljudskih prava u režimu bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, koji je na vlasti od 1994. godine i koju nazivaju “posljednjom diktaturom u Europi”.

No, zapadne zemlje ukinule su većinu sankcija Bjelorusiji otkako je Lukašenko oslobodio političke zatvorenike i pokazao toleranciju prema političkoj oporbi. eze Zapada i Bjelorusije poboljšale su se i nakon 2014. godine, kada je Rusija anektirala ukrajinski poluotok Krim, a što je Bjelorusija odbila priznati.

Lukašenko je pozdravio Pompeov posjet, kazavši: “Dobro je da ste došli u Misnk nakon različitih nesuglasica između Bjelorusije i SAD-a.” Bjelorusija i SAD planiraju međusobno razmijeniti veleposlanike, pošto su ta mjesta deset godina bila upražnjena.

Pompeo je obećao “stvaran napredak” u odnosima s Bjelorusijom, koju je posjetio kao prvi šef američke diplomacije nakon 1994. godine.

Pompeov posjet Bjelorusiji odvija se u sklopu njegove višednevne turneje po zemljama bivšeg Sovjetskog saveza, a što je počelo u Ukrajini i završit će u središnjoj Aziji, u Kazahstanu i Uzbekistanu, dvjema državama bliskima Moskvi. Lukašenkov pokušaj da umanji bjelorusku ovisnost o ruskom savezniku nije blagonaklono dočekan u Moskvi, koja želi mnogo više, čak ujedinjenje dviju zemalja.Predsjednik Bjelorusije optužio je Moskvu da izvršava pritisak na njegovu državu da se ujedini s Rusijom i poručio da to neće dozvoliti.

Related Posts