Home Ekonomija Ako istekne rok privremenog financiranja, Predsjednica i Ustavni sud moraju prelomiti

Ako istekne rok privremenog financiranja, Predsjednica i Ustavni sud moraju prelomiti

by Ivan Brodić

U danu trećeg kruga konzultacija kod predsjednice Republike, kako sada stvari stoje, ako i budemo imali mandatara, pregovori o konstituiranju vlasti mogli bi se odužiti te je legitimno se upitati je li izvršavanje obveza iz javnoga proračuna ugroženo, s obzirom da privremeno financiranje traje do kraja ožujka.

Ukoliko danas ne budemo imali mandatara ili ukoliko ga budemo imali, a pregovori se oduže, ne može se reći kako će proračun biti ugrožen, kaže profesor političke ekonomije sa zagrebačkog pravnog fakulteta Mladen Vedriš, zato što je još dovoljno vremena za konstituiranje i donošenje kakvog takvog proračuna, koji bi zbog brzine donošenja svakako ušao u skori rebalans.

Međutim, ukoliko niti ovaj krug ne donese mandatara, te se krene prema sazivanju novih izbora, ovaj scenarij ne bi bio optimističan. Naime, novi izbori, sa svim proceduralnim rokovima, probili bi kraj ožujka kao rok privremenog financiranja. U tom slučaju, budući nikada nismo bili u takvoj situaciji, zakonska regulativa ne postoji, kao niti ona ustavna bila bi moguća samo dva scenarija. Naime, tada bi prestalo financiranje svih javnih obveza, a korisnici proračuna trebali bi pričekati sve dok nova vlast ne izglasa državni proračun. To bi mogla prelomiti jedino predsjednica Kolinda Grabar Kitarović uz tumačenje Ustavnoga suda famoznog članka Ustava RH o ovlastima predsjednice Republike u pogledu čuvanja stabilnosti države i učinkovitog rada institucija.

Predsjednica Republike tada bi mogla imenovati prijelaznu vladu. Takva vlada ne bi bila tehnička i mogla bi produžiti privremeno financiranje, a javni bi proračun u tom slučaju mogao nastaviti izvršavati svoje obveze, potvrdio je Mladen Vedriš.

Related Posts